Надя, ти си DONA-сертифицирана дула за раждане. Разкажи ни как реши да станеш и постпартум дула (дула за следродилния период).
Откакто се обучих като дула за раждане през 2014 г. работя със семейства, очакващи дете като ги придружавам по време на бремеността и раждането. Това ми носи много радост - виждам как това, което правя е от полза и оставя едни удовлетворени от раждането жени, независимо как точно се развие то.
Виждам обаче и какво предизвикателство и колко трудни могат да бъдат първите седмици след раждането, колко често новата майка е на предела на силите си - и физически и емоционално. А и моят личен опит също не бе много по-различен.
В един момент осъзнах, че ако жените имат нужда от грижа и подкрепа по време на раждане, то тази нужда е също толкова голяма и след него.
Благодарение на опита ми на консултант по кърмене, дула и майка, неведнъж съм оказвала помощ в различни ситуации, но същевременно започнах да разбирам колко недостатъчно е това. Въпреки разрешаването на една или друга трудност, жените често продължават да се чувстват неуверени, объркани и тревожни, а понякога самотни и тотално изтощени.
И понеже мой копнеж е пълната противоположност на тази реалност - желая жените да изпитват колкото се може повече спокойствие и радост и да встъпват уверено в ролята си на майки, реших, че е време да разширя уменията си и да се обуча и за постпартум дула, за да мога да предложа пълноценна грижа и в следродилния период . Квалифицирах се по-рано тази година и всеки ден продължавам да уча, най-вече в практиката с жените.
Защо е толкова важна грижата в следродилния период?
Знанието, че след раждане жената има нужда от специална грижа, за да възстанови тялото си, да балансира емоциите и да се почувства жизнена и енергична не е ново, по-скоро е добре забравено старо.
В държави като Индия, Китай, Кореа, Виетнам, Гватемала, Мексико, Бразилия и други по-традиционни общества в различни краища на света за жената продължават да се полагат специфични грижи през първите седмици след раждане. Макар и в различните култури периодът на обгрижване да е различен - между 20 и 60 дни, следродилните практиките сами по себе си имат забележителни прилики, почиват на един и същи принцип. А самият следродилен период носи красиви имена като: Golden month - Златният месец, Sacred window - Свещен прозорец, Month of devotion - Месец на посвещаване, Lying in a nest - Да лежиш в гнездо, Confinement - Време за застояване у дома, La cuarentena - игра с думите ‘четиридесет’ и ‘карантина’. Само допреди 100 години в САЩ този период е бил познат като ‘lying-in’.
В модерната култура обаче следродилният период е изключително омаловажен.
Предимно усилията са насочени към това жената да се грижи за себе си през бременността, да се информира и подготви за раждането. Много се пише за храненето на бременната, има различни програми за физическа активност и обучения за бъдещи родители (което е прекрасно!). Но темата за следродилния период се засяга бегло и обикновено се изчерпва с грижите за бебето и кърменето. Нуждата от грижа за жената (почти) не се обсъжда. От една страна това оставя в родителите усещането, че нещата свършват с раждането, пък по-натам все някак ще се справят, от друга - подсилва очакването на жените възможно най-бъзро да са си същите.
Според мен именно липсата на отчитане на промените, които се случват на младата майка и това, че тя има нужда от време за свикване с тях, почивка и грижа, са основна причина за фрустрацията ѝ след раждане.
Истината е, че първите 6 седмици след раждане са уникален прозорец от време, по време на който жената не само се възстановява от раждането, но и има възможност да подобри здравето и живота си дългосрочно. Това е така, защото именно тогава мозъкът на жената се променя значително - увеличената му пластичност в комбинация с увеличени нива на окситоцин и увеличена рецептивност на окситоцин създават уникална предпоставка за сериозни подобрения в дългосрочен план -като например по-трудно податливи на стрес и по-лесно свързващи се с околните, по-здрави, доволни и щастливи от живота жени и целите им семейства покрай тях (освен всичко оситоцинът е и заразен). Та този прозорец от време един вид ни дава възможност за препрограмиране и подобряване на мозъка ни.
Често обаче първите седмици след раждане са свързани с различни трудности, притеснения, недоспиване, изтощение, стрес, самота, вина, тревожност или депресия (в САЩ, Канада и Австралия 80% от новите майки докладват, че се чувстват изтощени и съкрушени) - фактори, които саботират производството на окситоцин и свързаните с него ползи. Съответно вместо да се възстановяват и процъфтяват, много жени буквално тъгуват и страдат тихо.
В традиционните култури, някои от които споменах по-горе, реално считат, че периодът след раждане е от критично значение за здравето на жената - с подходяща грижа тя има възможност да се излекува от стари и хронични заболявания, а при липсата на такава да стане по-крехка и податлива на болести и здравето и да бъде компроментирано в дългосрочен план.
Казано накратко – науката днес потвърждава това, което хилядолетия наред е норма в традиционни общества в различни краища на света - първите седмици след раждане са ключов период от време в живота на жената и има смисъл за нея да бъдат полагани много грижи!
Можем да погледнем на това време като на инвестиция в здравето с дългосрочна възвращаемост.
Ийша Оукс (аюрведична постпартум дула) казва: “След раждането се отваря Свещен прозорец – време за цялостно подмладяване на физическото, менталното и духовно здраве на жената. Това е период за създаване на дълбока и трайна връзка с новороденото. Първите 42 дни след раждането предопределят нейните следващи 42 години.”
А откога има постпартум дули?
Дули има откакто свят светува. Антропологични проучвания показват, че в миналото е имало жени (различни от акушерките), които са идвали в дома на родилката, за да се грижат за нея с питателна храна и нежни процедури, които да подпомагат възстановяването й. Това са и онези жени, в чиято компания кърменето се е случвало по-лесно.
Постпартум дула е термин, който навлиза през последните 20 години и обозначава професионално обучен придружител, който оказва емоционална и практическа подкрепа на родилката и семейството й. Макар и в немалко модерни държави жените да ползват услугите на постпартум дули, то те са все още по-малко познати от дулите за раждане.
До голяма степен това се държи и на нагласите, които имаме спрямо следродилния период, но и на редица други фактори. За щастие нещата се променят и смятам, че предстои революция в начина, по които се грижим за жените след раждане.
Каква е ролята на постпартум дулата днес?
Основната роля на постпартум дулата е да се погрижи за новата майка (независимо дали тя става майка за първи, втори или пети път). В култура, в която фокусът е върху бебето, често нуждите и желанията на майката остават на заден план. Всички се вълнуват от бебето, питат как спи и как наддава... Дори и всички подаръци са за него. А жената сякаш става невидима.
Затова грижата на постпартум дулата е да извади тези нужди и желания на светло, да подпомогне майката да им даде гласност и изобщо да я обгрижва, за да може тя на свой ред, спокойно и щастливо, да обгрижва своето бебе.
Като постпартум дула усилията ми са насочени към това жената да се чувства отпочинала, щастлива и спокойна да учи докато прави грешки, защото това е най-добрият начин да опознае своето бебе и да изгради увереността си като майка. Ролята ми е да подпомогна жената да бъде възможно най-добрата майка.
Как реално изглежда услугата на дулата за следродилния период? По какъв начин подпомага семейството?
Основното, което постпартум дулата прави, е да окаже емоционална и практическа грижа на семейството през първите седмици след раждане. Като за всяка жена и всяко семейство тази грижа изглежда по различен начин. Една жена би имала нужда от повече практическа подкрепа (в кърмене, домакинството, грижи за бебето), друга от повече изслушване, окуражаване и чисто емоционална подкрепа или пък помощ с адаптирането на по-големи братя и сестри към новия член на семейството.
Също така грижата на дулата е свързана с приятни неща като масаж, бели байндинг и други процедури, които имат за цел по-бързото и пълноценно възстановяване на жената.
Приготвянето на топла питателна храна е може би най-разпространеният следродилен обичай, срещан в различни краища на света. Затова често е и част от услугата на постпартум дулата, разбира се без това да е задължително.
Аз лично обичам да готвя, обучавала съм се в аюрведична кухня и с радост открих, че именно аюрведа предлага специфичен подход към храненето след раждане. Наред с горе изброените неща, приготвянето на храна е част от моя пакет.
Каква са ползите от постпартум дула?
Науката, основаваща се на доказатвлества, потвърждава, че грижата на квалифицирана дула в следродилния период увеличава успеваемостта в изключителното кърмене, увеличава увереността на родителите и бондинга им с детето, намалява риска от следродилна депресия и други ментални разстройства.
Имаш ли идея как да насочиш вниманието на бъдещи родители към следродилния период и да им помогнеш да се подготвят?
Донякъде вече го правя - със семействата, които се свързват с мен за подкрепа на раждане, разговаряме и за периода след него. Разказвам им, опитвам се да ги стимулирам да планират предварително някои важни неща. За съжаление това често се случва на етап доста близък до раждането и фокусът им е най-вече там (което пък е и съвсем нормално!)
Затова планирам да подготвя курс с фокус върху следродилния период, който бъдещите родители да посещават през бремеността и да имат достатъчно време за осмисляне и подготовка.
Съвет към бъдещите родители?
Вярвам, че с раждането на дете, се ражда и майка. И грижите за нея не са лукс, а необходимост.
Подгответе се за това раждане, така както се подготвяте за това на детето си!
Помислете как искате да се чувствате по време на тези първи седмици и съставете план как ще го постигнете. Кой по какъв начин би могъл да ви помогне и да ви облекчи - роднини, които да носят храна, приятели, които да разхождат кучето, детегледачка за по-голямото дете, някой, който да идва да почисти?
Или, разбира се дула, която да ви окаже пълноценна емоционална и практическа подкрепа!
Ще се радвам да ви разкажа повече в лична среща, така че не се колебайте и се свържете с мен да ме разпитате!
За повече информация, можете да посетите сайта ми: https://about.me/nadia.dimitrova
БГ Дули || © 2011 || Асоциация на Българските Дули - АБД || С подкрепата на "Естествено"